Duża amplituda temperatury w Polsce


Nad Polskę nadciągnęło upalne powietrze z południa (w okolicach Tarnowa słupki rtęci podskoczyły aż do 34 st. C), jednak nie wpłynęło ono na temperaturę panującą na wybrzeżu. Tam temperatura nie przekracza 21 stopni Celsjusza. Co więcej – w okolicach Łeby termometry notują zaledwie 19 st. C. Skąd ta różnica?

Zobacz cały artykuł na tej stronie
tagi: wysoka amplituda temperatur

Kilka słów z Wikipedii o Tarnowie

Tarnów (wymowa i) – miasto na prawach powiatu w województwie małopolskim, leżące przy ujściu Białej do Dunajca. Miasto centralne aglomeracji tarnowskiej[2] i stolica diecezji tarnowskiej. Miasto lokowane przez Spycimira herbu Leliwa, na podstawie dokumentu wystawionego przez kancelarię króla Władysława Łokietka z 7 marca 1330 roku. Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny miasta zachował się do dziś. Tarnów zajmuje powierzchnię 72,38 km², którą zamieszkuje 110 110 mieszkańców.

Tarnów jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i gospodarczym w Małopolsce. Węzłem komunikacyjnym przy autostradzie A4 oraz linii kolejowej E 30. W dzielnicy Mościce znajduje się siedziba Grupy Azoty[3], największej grupy kapitałowej branży chemicznej w kraju oraz Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego[4][5]. W mieście działa konsulat honorowy Ukrainy[6]. Tarnów jest członkiem Związku Miast Polskich[7].

Kilka słów z Wikipedii o Łebie

Łeba (kasz. Łeba, niem. Leba[2])[3] – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, położone na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem, miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami.

Według danych z 31 marca 2011 r. miasto miało 3 903 mieszkańców[4].

Pierwsze zasiedlenia na brzegu morskim miały miejsce jeszcze w neolicie, są one lokalizowane na pagórkach np.: koło Potęgowa, nawet na Rowokole archeolodzy znaleźli pojedyncze narzędzia.

Linię brzegu morskiego wskazują do dzisiaj znajdujące się tam grodziska: Gałęzinowo, Żoruchowo, Równo, Siodłonie, Damno… Siodłonie i Damno zdaje się, że były oddalone od brzegu morskiego i posadowione nad brzegiem rzeki, prakoryto tej rzeki jest do dzisiaj czytelne. Grodziska te to wcześniej grody obronne epoki brązu przypisywane kulturze łużyckiej. Ludność tej kultury budowała takie grody od ok. 1000 r. p.n.e. do 400 r. p.n.e. Naukowcy dokonali rekonstrukcji grodu kultury łużyckiej w Biskupinie.

Kilka słów z Wikipedii o amplitudzie temperatury

Amplituda temperatury – wielkość charakteryzująca zmiany temperatury np. powietrza. Jest to różnica między największą a najmniejszą zmierzoną wartością temperatury w danym okresie[1].

Amplituda roczna – rozpatrywany okres to jeden rok. Najmniejsza jest w okolicach równika, następnie zwiększa się wraz ze zbliżaniem się do biegunów. Inne czynniki wpływające na roczną amplitudę to wysokość (im wyżej, tym mniejsza), wilgotność klimatu czy ukształtowania powierzchni[1].
Amplituda dobowa – okres wynosi 24 h. Największe wartości notujemy na równiku – najmniejsze na biegunach (w okresie nocy polarnej amplitudy dążą do zera). Maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza. Rośnie wraz z odległością od dużych zbiorników wodnych (w klimatach kontynentalnych, suchych jest większa). W górach dobowe amplitudy powietrza są stosunkowo niewielkie, natomiast inne czynniki powodują znaczne różnice w odczuwalnej temperaturze[1].
źródło: pl.wikipedia.org

(Visited 44 times, 1 visits today)

Dodaj komentarz

Witamy. Nasz portal jest na granicy istnienia. Aby strona mogła działać potrzebujemy pieniędzy na opłacenie domeny i hostingu (razem 470zł). Prosimy Drogi Czytelniku abyś wpłacił ile możesz. Możliwe, że dzięki Twojej wpłacie następnym razem gdy coś będziesz szukał w internecie będziesz mógł znaleźć to na naszej stronie. Gdy zbierzemy wymaganą sumę to te okienko nie będzie się już wyświetlać (przynajmniej nie w tym roku). Pieniądze prosimy przesłać na konto: 50 1020 5558 1111 1705 2630 0081 Milewski Krzysztof Kotlarska 1/2 64-610 Rogoźno. W tytule przelewu prosimy wpisać: Na działalność portalu matkaziemia.net
Te okienko zamyka się krzyżykiem. Dziękujemy i pozdrawiamy.